← ZpětAutorské právo
Jak čas ohlodal autorství v Hotelu Thermal
V samém středu Karlových Varů stojí jeden z nejznámějších českých hotelů, Thermal. Jeho potřebnou rekonstrukci přitom blokoval spor o to, jak moc chrání autorský zákon interiéry.
Karlovarský Hotel Thermal vyrostl mezi lety 1967 a 1976 podle návrhů architektů Vladimíra a Věry Machoninových. Brutalistní stavba je dodnes jednou z dominant západočeského lázeňského města. Jenže už je poněkud letitá a ministerstvo financí jako vlastník dlouhodobě usilovalo o rekonstrukci objektu, protože dávno neodpovídá standardům požární bezpečnosti, hygieny či komfortu hostů.
Do přípravy na modernizaci hotelu ale vstoupila architektka Machoninová a začala záměr blokovat s tím, že bez jejího souhlasu nelze zasahovat do interiérů. Argumentovala tím, že ona považuje za autorské dílo nejen stavbu jako takovou, ale i její vnitřní vybavení, pro nějž Machoninovi navrhovali originální nábytek včetně lustrů či ozdob zdí.
Naším úkolem bylo vysvětlit si s paní architektkou, respektive jejím právním zástupcem, že lpění na stávajícím charakteru stavby, který nevyhovuje potřebám provozovatele hotelu ani hostů, nedává smysl. A především nemá oporu v autorském zákoně, protože vzhledem k řadě dřívějších zásahů byl jejich výtvor narušen a interiéry tak už dnes nesplňují náležitosti autorského díla. Ztratily totiž původní jednotnost. Jedním ze základních prvků architektonického autorského díla je přitom právě to, že vykazuje jedinečnou a ucelenou koncepci.
Nakonec se našel kompromis. Části, které stále mají původní podobu, jako část recepce či jednoho z barů, zůstanou zachovány. Ale zbytek projde potřebnou rekonstrukcí.
← Zpět